חוק השלישים

חוק השלישים

עקרונות השליש והשני שליש (חוק השלישים).

חוק השלישים הינו כלל מרכזי בבניית קומפוזיציה בשביל ליצור עניין בתמונה

בשביל להמחיש מה זה חוק זה אני אתאר תמונת נוף של שקיעה (יותר קל להסביר על תמונות נוף ושקיעה) כאשר מה שמרכיב את הפריים זה ים, שמיים ושמש , עכשיו תנסו לבנות את הפריים הזה בראש או שפשוט תציירו את זה ממש, במחשבה ראשונה אתם מחלקים את הפריים שווה בשווה עם הים ועם השמיים כאשר חצי תמונה תחתונה זה הים חצי עליונה זה השמיים ואת השמש אתם שמים בחלק העליון של התמונה, הדוגמה כאן של מה שדמיינתם זה לא תמונה לפי החוק ולכן גם לא יוצרת עניין.

אז מה זה חוק השלישים

חוק השלישים זה למעשה חלוקת קווים דמיוניים של שלישים שמחלקים את הפריים גם לאורך וגם לרוחב וחוק זה אומר בשביל שהתמונה תצא מקומפזת טוב צריך להשים את האובייקט באחד ההצטלבויות של הקווים, לכן לא מעט פעמים אנו רואים תמונות שצלם חתונות או כל צלם מתקדם אחר מבצע כאילו התמונה מממש מהונדסת, תמונות אופייניות לכך הם תמונות של צילומי נוף וצילומי טראש דה דרס כאשר בצילומי אלה יש לצלם קלות רבה יותר לבצע תמונות לפי חוק השלישים וזאת משום שצילומי טראש דה דרס וצילומי נוף מבוצעות בים (לרוב) אז לא בעיה מבחינת הצלם לחלק את התמונה לשלישים. כמובן שחוק השלישים לא מתייחס רק לצילומים עם נוף ברקע אלה מתייחס לכל סוג של תמונה.

בתמונות נוף נהוג לחלק את הפריים לשליש ושני שליש שכן המפגש בניהם יוצר את קו האופק. שימוש בכלל זה יוצר תמונה מעניינת יותר מסתם לחלק את קו הופק בחצי וחצי למשל (קו האופק באמצע התמונה).

שקיעה בחוף פלמחים
צילום נוף בפלמחים

שקיעה בחוף פלמחים

חלוקה מאוזנת של הים עם השמיים לפי עקרונות השליש ושתי שליש

שקיעה בפלמחים
צילום נוף בפלמחים

שקיעה בפלמחים

כאן לא בוצע צילום לפי חוק השלישים ולכן התמונה יוצרת פחות עניין למתבונן

נוף בפלמחים
צילום נוף בפלמחים

נוף בפלמחים

לפי הכללים הים בשליש התחתון, שמיים בשליש העליון, והסלעים בשליש השמאלי

דבורה במעוף
צילום נוף בפלמחים

דבורה במעוף

הדבורה נמצאת בהצטלבות הקווים של השליש העליון והצמח בשליש התחתון

מאקרו
צילום נוף בפלמחים

מאקרו

צילום מאקור לפי חוק השלישים, כאשר הפרפר בשליש הימני העליון והצמח בשליש הנגדי

שפירית בשקיעה
צילום נוף בפלמחים

שפירית בשקיעה

השפירית ממקומת בשליש התחתון משמאל והשמש בשליש הנגדי ובכך נוצר ניגודיות יפה לפי חוק השלישים

לדוגמא אם צלם חתונות מצלם טראש דה דרס בים בזמן שקיעה אז צלם חתונות יכניס את הים בשני שליש התחתונים של התמונה ואת השמיים בשליש העליון ואת הזוג שבצילומי טראש דה דרס יכניס בשליש של אחד הצדדים בפריים, או להפיך הים תופס את השליש התחתון והשמיים את השליש העליון ובכך צלם חתונות יוצר תמונת טראש דה דרס שהיא מעניינת יותר למתבונן, כך גם לגבי צילומי נופים שזה כמעט זהה בחשיבה של חוק השלישים כמו לצילומי טראש דה דרס.

דוגמא נוספת לחוק זה עם מגוון רחב של אובייקטים בפריים לכך היא שהצלם יכניס את הים בשליש התחתון של הפריים את השמיים בשליש העליון, השמש השוקעת הצלם יכניס לפריים בנקודת ההצטלבות השמאלית העליונה של חוק השלישים ואת הזוג המצולם הצלם ימקם בנקודת ההצטלבות הימנית התחתונה של חוק השלישים.

יש לציין שחוק השלישים הוא יותר כלל מאשר חוק שכן לא חייב להשתמש בכלל זה כי לפעמיים שבירת שיגרה או התעלמות מחוקים תיצור לנו תמונה מעניינת יותר.

כמו שציינתי חוק זה לא מתייחס רק לצילומי נוף אלה לכל צילום. ניתן לראות בתמונות למטה שילוב של חוק השלישים בתמונות של צילומי זוגיות ואנשים

צילום נוף בפלמחים
צילום נוף בפלמחים
צילום נוף בפלמחים
צילום נוף בפלמחים
צילום נוף בפלמחים
צילום נוף בפלמחים

Leave a comment

Call Now Button0547127770