מבזקים חיצונים חלק א

מבזקים חיצוניים - חלק א

חלק א - למה צריך מבזקים חיצונים

איך לצלם עם מבזקים חיצונים בדרך הקלה והפשוטה. במאמר זה אשר מחולק לשלוש חלקים יוסבר איך להפעיל מבזקים חיצונים בצורה ידנית בדרך נוחה קלה, ולכן לא יוסבר כאן על אפקטים אומנותיים אלה על מילוי ברמה מספיק טובה גם לצילומי קטלוג וטובה מאוד לצילומי זוגיות (רוב הצילומים שלי)

בשביל לדעת לעבוד עם מבזקים חיצונים אנחנו קודם כל צריכים לדעת למה אנחנו רוצים אותם. המצלמות של היום כמעט תמיד יצליחו להתמודד גם בלי פלאשים אך בהרבה מקרים התוצאה תהיה פחות טובה ובמקרים אחרים היא תהיה ממש גרועה, אז מתי אנחנו כן רוצים אותם?

מתי משתמשים במבזקים חיצוניים

לרוב אני משתמש במבזקים חיצונים בכמעט רוב הצילומים שלי, יש צילומים שהשימוש בהם הם כמעט בגדר חובה כמו צילומי טראש דה דרס או צילומי קטלוגים, אך חשוב להבין שלפעמים צילומים בתאורה טבעית עדיפה על שימוש במבזקים.

מילוי – כשיש שמש חזקה והטווח הדינמי לא מספיק בשביל להאיר גם את הסביבה וגם את האובייקט, דוגמה לכך זה צילום בים למשל, בים בלי שימוש במבזק האובייקט המצולם יוצא כמעט תמיד חשוך למרות או בגלל השמש החזקה לסוג זה של מילוי של חוסר טווח דינמי דרוש טריגרים שיודעים לעבוד עם סנכרון מהיר או פילטר ND. סיבה נוספת לשימוש במילוי זה להעלמת צללים מהפנים או מהבגד.

מאור – בניגוד למילוי שבמילוי מאירים את האובייקט בגלל חוסר טווח דינמי, במקרה זה אנחנו מבזיקים בגלל שאין אור בכלל או כשאין מספיק אור ולכן אנחנו נאלצים להגיע למהירות תריס נמוכות או לעלות את ה iso

הדגשה - כשאנחנו רוצים להדגיש במיוחד את האובייקט המצולם, הפלאשים בנוסף שהם מאירים הם גם יוצרים את התמונה חדה יותר ובולטת יותר, כאשר השימוש בו נכון

אפקט - ליצור אפקט תאורה של אור וצל

הבלטה - להאיר נושא מסוים בפריים בכך שאנחנו מבזקים עליו בפרט או להיפך דואגים שלא יגיע על נושא הזה מספיק אור.

יתרונות של שימוש במבזקים חיצוניים

איכות - התמונה ברוב המקרים יוצאת טוב יותר

עומק - פיזור נכון של אור במבזקים יוצר אפקט תלת ממד יפה ונותן לדמות עומק רב יותר

סנכרון מהיר- כאשר התאורה הטבעית חזקה מידי כמו צהרים אז עם מבזקים חיצונים ניתן להמשיך את התאורה הטבעית ורק האובייקט המצולם יהיה מואר ( HSS). הסבר על סנכרון מהיר יעלה במאמר נפרד בהמשך.

כמובן יש עוד המון סיבות ויתרונות לשימוש במבזקים חיצונים, עושה רושם שזה מאוד קשה לתפעול ומאוד יקר לרכישה. אז זהו שלא , עם תרגול קצר הפעולה יכולה להיות מאוד פשוטה ורכישה של ציוד יכולה להסתכם בכמה מאות שקלים, כאמור אני מדבר על פעולה ידנית של המבזקים שזה הכי טוב לתוצאה הסופית וגם מבזקים ידניים הם זולים משמעותית ממבזקים שיש להם אפשרות לתפעול TTL.

Leave a comment

Call Now Button0547127770